Neler yeni

Hoş Geldiniz! Yurt Dışında Yaşayan Gurbetçiler Forumu - gurbetciler.net

Yurt dışına gitmek isteyenler ve yurt dışında yaşayan gurbetçilerin platformu gurbetciler.net'e hoş geldiniz. Siz de foruma üye olarak ücretsiz ilanlar verip gitmek istediğiniz bölge hakkında bilgi alabilirsiniz.

Soru Sor

Diğer ülkelerde ve bölgenizde yaşayan insanlara soru sor.

İlan Ver

Bölgendeki gurbetçiler için ücretsiz ilan ver ve ticarete başla.

Tanış

Bölgendeki gurbetçilerle tanışarak kendinize konumuz hakkında bilgi edinin.

İsviçre'de Sağlık Bakımı Ücretsiz Mi? İsviçre Sağlık Hizmetleri

admin

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
14 May 2020
Mesajlar
173
Tepkime puanı
50
Puanları
53
Web sitesi
www.gurbetciler.net
Hayır, aylık bir prim ödemek zorundasınız. Eğer bir doktora giderseniz maliyetin bir kısmını üstlenmek zorundasınız.

Sağlık sigortası primleri
Sağlık sigortası için, aylık bir prim ödenmek zorundadır. 18 yaşına kadar olan çocukların masrafı daha azdır. Çoğu sağlık sigortası genç yetişkinler için (19 ila 25 yaş arası) uygun fiyatlı primler sunmaktadırlar. Sağlık sigorta şirketlerinin primleri, temel sağlık güvencesi aynı olmasına rağmen, farklı farklı yüksekliktedirler.

Federal Sağlık Dairesi her yıl eylül sonu yerleşim bölgelerine göre sağlık sigorta şirketlerinin prim listesini açıklar. Primlerin kıyaslanması yararlı olabilir

Masraf paylaşımı (prim harici yıllık ödeme, limit teminat farkı ve hastane teminat farkı) Yıllık en az 300 Frank’a kadar olan doktor, hastane ve ilaç masraflarını sigortalının kendisi üstlenmelidir. Bu ödenti françis olarak adlandırılır. Çocuklar için françis ödenmesine gerek yoktur.

Bir yıl içerisinde size gelen doktor faturalarının françis miktarını geçen kısmı, sağlık sigortası tarafından üstlenilmektedir. Bu ödentinin de yüzde onunu kendiniz ödemek zorundasınız. Bu pay teminat dışı kapsamında değerlendirilir ve yılda 700 Frank’ı geçemez, çocuklarda en fazla 350 Frank’tır. Hastane masraflarında ek olarak hastanede kalınan her bir gün başına 15 Frank ödemek zorundasınız.

Annelik durumunda (hamilelik ve doğum) masraflara katkıda bulunmak zorunluluğunuz yok yani ne françis, ne katkı payı ne de hastanede kalma katkı payı ödemek zorunda zorundasınız.

SAĞLIK SIGORTASI PRIMLERINDE NASIL TASARRUF YAPABILIRIM?
Sağlık sigortaları, sizlerin serbest seçebileceği çeşitli tasarruf modelleri sunmaktadır:
Aile doktoru modeli ve HMO («Sağlık Bakım Organizasyonu»): Bu iki modelde de hastalık durumunda önce tanınmış aile doktoruna ya da HMO-Sağlık Merkezine başvurmalısınız. Orada gerekli görülmesi durumunda uzman bir doktora havale edileceksiniz (bkz. sayfa 21). Yani kendiniz uzman bir doktor seçemezsiniz. Sizin aile doktorunuz o konuda karar verir. Buna karşın jinekologları, çocuk doktorlarını ve göz doktorlarını genelde kendiniz seçebilirsiniz. Bu modellerle daha düşük prim ödersiniz ama modeline göre katı kurallara uyma zorunluluğunuz vardır.
Telmed: Telmed-Modeli ile sağlık sorununuz olduğu zaman önce bir danışma bürosuna telefon etmelisiniz. Oradan sağlık sorununuz konusunda tıbbi uzmandan neler yapabileceğiniz konusunda bilgi ve tavsiyeler alırsınız. Gerekli olması halinde bir doktora, hastaneye ya da terapiste yönlendirilirsiniz. Bu modelle primlerden tasarruf edebilirsiniz ama telefonla danışmanlık hizmeti veren büroyla anlaşmanız zorunludur.
Yıllık françislerin artırılması: Sağlık sigortaları françislerin yükseltilmesi için olanaklar sunuyorlar. 300 Frank’tan daha yüksek bir françis seçerseniz, hasta olmanız durumunda masraflara katkınız daha yüksek olur. Bunun için daha az prim ödersiniz. Yetişkinler yıllık olarak 300, 500, 1000, 1500, 2000, 2500 Frank arasında değişen françisler seçebilirler. 18 yaşına kadar olan çocuklar ve gençler için de bir françis seçebilirsiniz. Bu şekilde sigorta primlerinden tasarruf edebilirsiniz. Çocuklar ve gençler için genelde yıllık françis olarak 100, 300, 400, 500, 600 Frank seçilebilir.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst